Anasayfa
     
 
   
 
 
 
 
     
  Konya Bosnahersek Mahallesi

Bosna Hersek Mahallesi, Türkiye nin birçok ilinden daha fazla nüfusu sahip ve 100 bini aşkın nüfusuyla Türkiyenin en büyük mahallesidir. Mahallemiz nüfusu, üniversite öğrencileri de dikkate alındığında 130 bini aşmaktadır. Merkeze uzaklığı 20 Km olup Konya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 3 nolu gecekondu önleme bölgesinde yer almaktadır. Bosna Hersekdeki savaş zamanında mahalle olması nedeniyle ismi buradan gelmektedir. Bosna -Hersek Mahallesi ilçe olma yolunda hızla ilerliyor. Nüfus artış hızı Türkiye ortalamasının çok üzerinde olup genç bir nüfusa sahiptir. Mahallemizde bulunan ilköğretim okulları her yıl ortalama 1500-2000 civarında mezun vermektedir. Mahallemizde 8 adet İlköğretim Okulu, Bosna Hersek Lisesi, Konya Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesi, Görme Engelliler İlköğretim Okulu ile 100er öğrenci kapasiteli iki adet gündüz öğrenimli Kız Kuran Kursu bulunmaktadır. 80 bin öğrencimizin eğitim gördüğü Selçuk Üniversitesi Kampüsü ve Özel Mevlana Üniversitesi mahallemizdedir. Ayrıca Selçuklu Belediyesi tarafından hizmete sunulan Hanımlar Eğitim Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Gençlik Merkezi bulunmaktadır. Bu yönüyle adeta bir eğitim-öğretim kampüsü gibidir. Ayrıca yeni iş merkezleri, alış veriş merkezleri yapılması yerli halkın bir zamanlar yatırım için yaptırdığı evlerini şimdi ikamet için kullanılmaktadır. Sineması, eğlence merkezleri ve dahası Konya şehir merkezine gitmeden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz veya bulabileceğiniz Türkiyenin en büyük mahallesidir.


Mahallemiz hakkında internet ve forumlarda şu sözlerle sıkça karşılaşırsınız:

Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü karsısında yer alır ve okula yakın olması büyük rahatlıktır. Tamamen denmese de büyük çoğunluğu öğrencidir. Bu durumun iyi tarafı, muhtemelen sınıfın büyük çoğunluğu orada yasadığından vize final haftalarında soru falan sormaya 5 dakikada istediğiniz kişinin yanına gidebilirsiniz.
Vize/final haftası, sabahları sınav saatlerinde konserve moduna girmiş dolmuşların sizi almadan geçip gidişini izlerken sinirlendiren yer. Dolmuş güzergâhı açısından bu mahallenin giriş ya da çıkışında oturuyor olmanız çok önemlidir.
Yapılaşmanın en yoğun olduğu dönemlerinde (8-10 yıl öncesi) hem satılık hem de kiralık bedellerinin çok ucuz olduğu bir mahalleydi hatta kiracı bulamayan ev sahiplerinin hiç olmazsa yakıt parası benden çıkmasın mantığıyla yakıt parasına evlerini kiraya verdiği söylenirdi. Şimdi tabi ki bu dönemler çok geride kaldı. bu devasa geniş mahallede kiralık ev bulmak bile sorun olabiliyor.
Türkiyenin en büyük mahallesi olan bu mahalle Konyanın Selçuklu ilçesinde bulunmaktadır. Üniversitenin açık olduğu dönemlerde yüz bine yaklaşan nüfusuyla ilçe olmaya bir hayli yakındır.

 

Kendi başına il olmasından korkuluyor şu sıralarda.

 
     
Bosna Valiz Tamiri
 
     
 
   Faydalı İlanlar
 
   Faydalı Linkler
 Ev İlanları  Eleman İlanları
 Eşya İlanları  Araba İlanları
 Ders Verenler  Kitap İlanları
 Selçuk Üniversitesi  Kütüphane
2011-2012 Akademik Takvim  Toplu Taşıma Tarifeleri
 Konya B.Ş. Belediyesi Kan Bankası
 
     
 
 
 
   
               
 
Anasayfa | Konya Bosnahersek Mahallesi | Nöbetçi Eczane | Bosna İlanlar | Faydalı Linkler | Firma Ekle | Konyadahaber.com | Oval Çarşı